W pięć minut dookoła mieszkania

W niektórych krajach – w Skandynawii, w Holandii, w USA, powstają ostatnio osiedla, na które nie można praktycznie wjechać samochodem. Wielopiętrowe parkingi znajdują się poza terenem zabudowań mieszkalnych, a po wąskich drogach wewnątrz jeżdżą tylko autobusy i dzieci na hulajnogach. Jednym z istotnych warunków istnienia takich osiedli jest jednak wymóg dostępności czasowej – przystanek komunikacji miejskiej nie może znajdować się dalej niż o 10 minut drogi spokojnego marszu.

Czy nasze osiedla mieszkalne są inne? Na pewno?

Otoczenie mieszkań na osiedlu Róż w PiasecznieW Polsce wizerunek człowieka sukcesu, grubawego, łysawego jegomościa, który wrósł w fotel swojego udającego terenówkę BMW, nie pozwala na budowę prawdziwych osiedli zrównoważonych. Jednak my też mamy swój sposób na podnoszenie komfortu życia. Polega on na skracaniu drogi przejścia z mieszkania do "przysłowiowego kiosku".

Wiele osiedli mieszkalnych budowanych jest zgodnie z zasadą pięciu minut. Zasada ta mówi, że do najważniejszych punktów na osiedlu: przystanku autobusowego, na parking i do osiedlowego sklepiku, przedszkola - należy móc dostać się w pięć minut. Ze względu na ceny działek i lokalizację nieruchomości, czasem nie uda się tego zorganizować z aż taką dokładnością, ale ta zasada choć elastyczna jest przestrzegana. Nawet jeśli do sklepu jest kwadrans, to i tak prezentuje się to nieźle. Co tam zresztą sklep – ważniejsza jest droga do szkoły. Dzięki temu, że jest blisko, rodzice nie muszą już chodzić cały czas z dziećmi, ale mogą po prostu wyjrzeć przez okno.

Magia planowania otoczenia mieszkań

Otoczenie mieszkań na osiedlu Róż w Piasecznie 2Planowanie osiedli w powiązaniu z istniejącą już infrastrukturą i kompleksowe spojrzenie na inwestycję, jako zadanie, które ma doprowadzić do stworzenia maksymalnie dostępnej i wielofunkcyjnej przestrzeni życiowej, to najwspanialsza zmiana w polskim budownictwie.

Dawniej budowano blokowiska, a co jakiś czas między wysokie wieżowce wciskano tak zwany pawilon handlowy. Dziś już się nie marnuje miejsca w ten sposób, a na lokale użytkowe, w tym sklepy, placówki bankowe czy gabinety masażu, przeznacza się pomieszczenia na dolnych kondygnacjach przynajmniej niektórych budynków. Dzięki temu wszędzie jest blisko, ale przede wszystkim tworzy się osiedle zintegrowane. Wiele usług dostępnych jest bez konieczności szukania punktów usługowych w całym mieście. Takie podejście wspomaga rozwój lokalnej przedsiębiorczości i pozwala na wzmacnianie wspólnoty sąsiedzkiej.

Przede wszystkim wygoda mieszkania

Wszystko to pewnie jest zasługą jegomościa z BMW. Kto wie, może właśnie on jest deweloperem i robi to wszystko... głównie dla swojej wygody. To nie ma jednak znaczenia, ponieważ na zmianach w podejściu do budowania nowych osiedli korzystają wszyscy. Zobacz, jak wiele czasu tracisz na niepotrzebne wyjazdy do sklepu. Teraz, zamiast brać auto i jechać do hipermarketu, możesz po prostu zejść do piekarni na parterze albo warzywniaka w budynku naprzeciwko. Dzięki temu zostaje Ci więcej czasu na to, co naprawdę kochasz: na spacer z dziećmi, na spotkania ze znajomymi, na wyjście gdzieś z rodziną, a i pub na pewno też gdzieś się niedaleko znajdzie. Oszczędzasz czas na rzeczach niezbędnych, ale uciążliwych. Wygoda ta nabiera szczególnego wymiaru jesienią i zimą, kiedy wyjście do sklepu kończy się koniecznością suszenia wszystkich ubrań. Kiedy zbliża się lato, nie jest łatwo to docenić, ale uwierz, że takie drobiazgi będą miały znaczenie. Nie wspominając już o tym, że jest to ułatwienie również dla osób starszych, które nie muszą już zasuwać cały kawał, żeby kupić chleb i parę plasterków sera. Takie osiedla są po prostu urządzone z głową. Jasne, że z typowo polską złośliwością, na pewno udałoby się znaleźć jakieś wady takiego rozwiązania, ale nie chcę tego robić. Każde rozwiązanie ma plusy i minusy. Moim jednak zdaniem budowanie przemyślanych osiedli, z których wszędzie jest blisko, jest zdecydowanie bardziej pozytywne i tych wad nie ma wiele.

logo deweloper Prestige
Treści opublikowane na stronach niniejszego serwisu mają wyłącznie cel informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów prawa cywilnego.
Autorzy dokładają starań aby treści przedstawione w niniejszym serwisie były aktualne i rzetelne, ale nie ponoszą odpowiedzialności za skutki działań, podejmowanych w oparciu o te informacje.
Niniejszy serwis - jego wizerunek graficzny oraz zawartość stanowią własność Prestige. Kopiowanie serwisu w całości lub w części wymaga uprzedniej pisemnej zgody.